Pozdrav naši patronky Alice Nellis k situaci kolem koronaviru

Moc Vás všechny zdravím.

Rok 2020 je rokem, kdy se poprvé celý svět opravdu spojil. Bohužel, nespojila jej nějaká společná vize nebo myšlenka. Spojilo jej společné nebezpečí – virus.  Země vyspělé i nevyspělé, bohaté i chudé, všechny řeší totéž. Jak si poradit s něčím, s čím si zatím nikdo neví rady. Jak ochránit ty ohrožené. Jak zabránit kolapsu. Jak se vyrovnat s nutnou sociální izolací. Zatímco globální svět se spojil (i když samozřejmě pouze na čas a jen na nějaké úrovni), společnost se nuceně rozpadla – rozdělila se na ty nejmenší stavební jednotky. Na jednotlivé rodiny. Ještě nikdy nebyla rodina takto důležitá. Celá situace kolem koronaviru ukazuje, že fungující rodina je základ, ke kterému se v jakékoliv krizové situaci můžeme vrátit. Že je to struktura, která je pevnější než jakékliv jiné sociální vazby. Že je to místo, kde – pokud rodina dobře funguje – najdete bezpečí, podporu a lásku i v dobách těžkých a složitých.

Věřím, že tato podivná doba je úkol, kterého se dokážeme nejen zhostit se ctí a postavit se krizové situaci se solidaritou, odvahou a obětavostí, ale že jej dokážeme využít k posílení vztahů v rodinách a mezi blízkými. Naším úkolem není tuto dobu jen přežít, ale opravdu ji prožít. Pro nás, náhradní rodiče, je to to doba, kdy můžeme (a většinou i musíme) se svými dětmi trávit mnohem více času, než by tomu bylo normálně, a to nám může svým způsobem vynahradit dobu, kdy jsme ještě jako rodina nebyli pospolu. A možná se ukáže, že právět tato doba, tento nečekaný intenzivní společný zážitek, naše vztahy posune více, než pohodlná každodenní rutina, na kterou jsme byli zvyklí.  Nyní jsme opravdu spolu – nejen vedle sebe.

Největší naději cítím, když se dívám na to, jak si mé děti hrají. I ony mají strach, co bude. I jim se stýská po kamarádech. Ale když se zaberou do hry, zapomenou na minulost i budoucnost a dokáží plně prožívat danou chvíli. A v tom je jejich kouzelná moc, kterou bychom se v této době měli nechat inspirovat. Nevzpomínat na to, jak bylo. Nelamentovat nad tím jak bude. Věřit v to, co právě je a nemarnit dny čekáním na budoucnost.

Držím nám všem palce!

Alice Nellis