Zkušenosti adoptivních rodin

Je nás doma sedm

Je nás doma sedm. A to tak, že jsme od roku 1996 osvojili pět dětí. V květnu roku 1996 Rosťu, v listopadu 1999 Natálku. V létě roku 2001 jsme v Teplicích objevili Rosťovu „biologickou“ sestřičku Verunku, po vyřízení formalit jsme si ji v lednu 2002 přivezli. V září 2003 jsme přijali (a on přijal nás) Šimonka. V létě 2007 jsme v Mostě objevili opět jeho „biologickou“ sestřičku Johanku, takže je nás od listopadu 2007 sedm.

Na jaře před dvěma lety jsme získali kontakt na Poradnu pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích. Hned první sobotní seminář pro pěstounské a osvojitelské rodiny nás hodně povzbudil. Jednak jsme získali užitečné a praktické rady, ale hlavně jsme přestali být sami. Zjistili jsme, že naše problémy nejsou dány naší rodičovskou neschopností, jak nám občas dávalo najevo naše okolí (třeba škola), nýbrž že s podobnými problémy se potýkají i ostatní osvojitelské a pěstounské rodiny. Povzbuzeny byly i děti. Rosťa nám cestou domů s nadšením říkal, jak je skvělé, že se získal kamarády, jako je on. Podobně i ostatní. Takže je samozřejmostí, že se všichni na další semináře a „víkendovky“ moc těšíme.

To však není všechno. Jsme součástí programů pro osvojitele, od kterých jsme si opravdu hodně slibovali. Přesto je ještě mnohem lepší než jsme očekávali. To samé platí i o doučování, které nám Poradna zprostředkovala. Jsme moc rádi, že jsme její součástí a moc děkujeme.

Vaši Johanka, Šimonek, Verunka, Natálka, Rosťa a rodiče Katka a Mirek Venclovi